Akyaka Nerede?

Muğla ve Marmaris’in Akvaryumu: Akyaka’da Bulunan Kadın Azmağı

Azmak, su kaynağı demektir. Suyun akıntısının çok kuvvetli olması, debisinden kaynaklı azgın olması itibarıyla azmak adını almıştır. Gökova-Akyaka Azmak nehrinin asıl adı Kadın Azmağı‘dır. Hikayesi, eskiden köylerde su olmadığından köylü kadınlar bu nehirde yıkarmış çamaşırlarını.  Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi‘ne dökülen Kadın Azmağı Deresi (Akyaka Azmak Deresi), Deniz kaplumbağasından, levrek ve kefallere ayrıca onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki çeşitlerine de ev sahipliği yapıyor.

Azmak üzerinde tekne ve kanolarla tur düzenleyenler sayesinde gezen turistler, bu bitki ve hayvan türlerini görme fırsatı buluyor. Derenin buz gibi akan suyu ve eşsiz güzellikleri son yıllarda Türk ziyaretçilerinin yanında özellikle İngiliz ve Rus turistlerin ilgisini çekiyor.

Gökova Körfezi ve Kite-Surf

Gökova körfezi kitesurf için dünyaca ünlü ve bilinen en güzel kitesörf yapılabilen yerlerden birisidir. Gökova Körfezi, Türkiye’nin güneybatısında, Bodrum Yarımadası ve Datça Yarımadası arasında uzanan Ege Denizi körfezi. Yaklaşık 100 km uzunluğunda dar bir körfezdir. Körfezin çıkışında İstanköy Adası yer alır. Kıyı uzunluğu 400 km kadardır.

Gökova körfezinde belli şartlar yat turizmin gelişmesini sağlamıştır. Amatör balıkçılık, güneşlenme, sualtı dalışları, su kayağı, rüzgâr sörfü, dinlenme imkanları turizmi açısından önemlidir. Jeomorfolojik yapıdan dolayı karayolundan uzak, yapılaşmanın az olması da olumlu katkı yapmıştır.

Körfez kıyılarıda saat yönünde; Bodrum, Milas, Muğla, Ula, Marmaris, Datça yerleşmelerinin sınırları bulunur.

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, yakın yıllara kadar gözlerden uzak küçük bir balıkçı mahallesi olarak kalmıştı.

Çevre il ve ilçelerden ve büyük şehirlerden gelen ziyaretçiler Akyaka’nın bakir doğası, yazın bile hiç kesilmeyen meltemi için Akyaka’da yazlık evler, turistik tesislerde konaklamaktadırlar.
Akyaka popüler bir “turistik belde” olmuştur.

Türkiye’nin en güneybatı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucundadır. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunan Akyaka mahallesinin nüfusu kışın 1.500 dolaylarında olup, yaz aylarında 3-4 bine ulaşmaktadır. Gökova Körfezinin bittiği yerde, kuzeyinde 1000 m.lik Sakartepe Dağı, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka’nın bu konumu nedeniyle beğeni kazanmaktadır. İlkbaharda değişik kuş çeşitleri “Gökova” ovasının sazlıklarına gelir.

Akyaka’da alternatif bir ziyaret güzergâhı da Kadın Azmağı adı ile anılan ve doğal güzellikleri ile ünlü su kaynağıdır. Beldede su sporları, sörf, kano yapılabilir, dağ bisikleti ile çevre gezilebilir. Kısa mesafede Azmak Irmağı’na, uzun mesafede ise Sedir Adası’na deniz yolu ile düzenli gidiş geliş yapılmaktadır. Kadın Azmağı’nın sevimli ama gizli konuğu su samuru (lutra lutra) ünlüdür.

Akyaka’nın kuzeyindeki Sakartepe’de ise yamaç paraşütçülüğü yapılabilir.

Akyaka beldesi mimari bakımdan son derece özelliklidir ve beldede tek tip mimari zorunluluğu vardır. Bitişik yapılaşma olmayan, Ula’nın eski evleri örnek alınarak günümüzün modern mimarisi ile birleştirilerek Akyaka’ya has bir sentez oluşturulmuştur. Doğal güzelliğe zıtlık yaratmayan içinde ve dışında ahşap işlemeleri bol, yöreye özgü Muğla bacalarıyla iki katlı çiçekli bahçeleriyle evler inşa edilmiştir.

Akyaka Orman Kampı

Kamp yapmak isteyenler için 40-50 metrelik çam ağaçları altında bir tane ücretli çadır ve karavan orman kamp alanı bulunuyor.

Akyaka kamp yapmak için elverişli olduğu kadar ulaşım konusunda da rahattır. Muğla’ya 25 km uzaklıkta bulunan Akyaka için Muğla-Akyaka ve Akyaka-Muğla arasında yarım saatte bir minibüs kalkmaktadır. Muğla’ya ulaştıktan sonra otogardan bu minibüslerini kullanabilirsiniz.

Şehir dışından geliyorsanız kara yolu ile gelmektense havayolu da tercih edilebilir. Akyaka’ya ulaşım için en ideal havalimanı Dalaman Havalimanı’dır. Akyaka’ya 70 km uzaklıkta olan havalimanından özel araç ile yaklaşık 1 saatte varabilirsiniz.

akyaka orman kampi